Historia Izraela

Państwo Izrael

 

16 maja  2018 r w środę  o godz. 18 00  w Sali Widowiskowej przy Zamku w Zebrzydowicach odbędzie się niecodzienna prelekcja na temat historii powstania Państwa Izrael, na którą serdecznie zapraszamy.

 

Rok 2018 obfituje w wiele ważnych jubileuszy. Oprócz setnej rocznicy odzyskania niepodległości naszego kraju nakładają się na siebie, 70 rocznica utworzenia Państwa Izrael oraz 75 rocznica powstania w getcie warszawskim. Na przestrzeni wieków losy Polaków i Żydów bardzo mocno splatały się ze sobą, dlatego warto wiedzieć, jak to się stało, że przez ostatnie 2000 lat język hebrajski nie zanikł, a mimo pogromów i holokaustu ten biblijny naród zdołał przetrwać. O tym wszystkim opowie Jacek Szeliga, współzałożyciel Stowarzyszenia Służba Szalom w Oświęcimiu.

Izrael to wyjątkowe miejsce na ziemi. To tu przywędrował Abraham z Mezopotamii, na tym terenie zamieszkiwał jego wnuk Jakub wraz z dwunastoma synami – protoplastami Narodu Wybranego i to właśnie do tej kraniny Mojżesz przyprowadził z powrotem Izraelitów po ponad czterystu latach niewoli w Egipcie. Na tej ziemi również rozegrały się najważniejsze wydarzenia związane z wiarą chrześcijańską, a mianowicie, narodzenie Pana Jezusa Chrystusa, jego życie i służba, ukrzyżowanie, zmarwtychwstanie, wniebowstąpienie i zesłanie Ducha Świętego. Miejsca takie jak Betlejem, Nazaret, Jerozolima, Golgota, Góra Oliwna, Jezioro Galilejskie albo Morze Martwe rozbudzają wyobraźnię i stają się celem wielu wycieczek. Wyjątkowość tego miejsca polega także na tym, że naród Izraelski wzbudził się do życia po ponad 2000 lat niebytu, co nastąpiło 18 maja 1948 r. i jest to niewątpliwym znakiem czasów, w których żyjemy. Mimo to słowo "Żyd" w dalszym ciągu wywołuje u wielu osób niewłaściwe skojarzenia i stereotypy myślowe, z którymi należałoby się ostatecznie rozprawić.

 

Pastor Kościoła Zielonoświątkowego

w Zebrzydowicach

Wiesław Kulawiec